SKU: 43989
£117.11
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Thickness | 64.4 mm |
| Rotor Style | perforated/vented |
| Outer Diameter | 312 mm |
| Brake Disc Type | perforated/vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | SL | 500 SL | SL | 1985–1985 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4973cc 172KW 231HP |
| Mercedes-Benz | SL | 500 SL Auto | 1981–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4973cc 182KW 245HP | |
| Mercedes-Benz | SL | SL 500 Auto | SL500 | 1994–1999 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4973cc 235KW 315HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL 500 Auto | SL 500 | 2008–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 289KW 388HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL 500 Night Edition Auto | SL500 Night Edition | 2010–2011 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 285KW 388HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL500 | 1984–1993 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4973cc 243KW 326HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL500 | 1993–1998 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4973cc 175KW 235HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL 500 | 1994–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4966cc 225KW 301HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL500 V8 | 1998–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4966cc 235KW 315HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL 500 | 2002–2004 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4966cc 228KW 306HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL 500 | 2002–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4966cc 228KW 306HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL 500 | 2002–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 285KW 382HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Auto | SL500 | 2003–2019 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 289KW 388HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Grand Edition Auto | SL500 Grand Edition | 2011–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 285KW 388HP |
| Mercedes-Benz | SL | SL500 Sport Edition Auto | SL 500 Sport Edition | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5461cc 285KW 382HP |
Reviews
There are no reviews yet.