SKU: 44138
£112.01
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| EAN | 4027816441380 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Thickness | 49.5 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 325 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 73 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120.6 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Jaguar |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | XK | XK8 Convertible Auto | Convertible | 1993–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3996cc 216KW 290HP |
| Jaguar | XK | XK8 Convertible Auto | Convertible | 1998–2007 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4196cc 223KW 300HP |
| Jaguar | XK | XK8 Coupe Auto | Coupe | 1992–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4196cc 223KW 300HP |
| Jaguar | XK | XK8 Coupe Auto | Coupe | 1993–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3996cc 216KW 290HP |
| Jaguar | XK | XKR 4.2 Auto | XKR | 2002–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4196cc 313KW 420HP |
| Jaguar | XK | XKR 4.2 Auto | XKR | 2002–2010 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4196cc 313KW 420HP |
| Jaguar | XK | XKR 75 Auto | XKR 75 | 2010–0000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5000cc 390KW 530HP |
| Jaguar | XK | XKR Auto | XKR | 1973–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5000cc 375KW 510HP |
| Jaguar | XK | XKR Auto | XKR | 1996–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 3996cc 276KW 370HP |
| Jaguar | XK | XKR Auto | XKR | 1998–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 3996cc 276KW 370HP |
| Jaguar | XK | XKR Auto | XKR | 2008–2013 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5000cc 375KW 510HP |
| Jaguar | XK | XKR Convertible Auto | XKR Convertible | 1998–2006 | Petrol | Convertible | 4x2 | 4196cc 298KW 400HP |
| Jaguar | XK | XKR Coupe Auto | XKR Coupe | 1998–2006 | Petrol | Coupe | 4x2 | 4196cc 298KW 400HP |
| Jaguar | XK | XKR S Auto | XKR-S | 2011–2013 | Petrol | Coupe | 4x2 | 5000cc 405KW 550HP |
| Jaguar | XK | XKR-S Auto | XKR-S | 2011–2012 | Petrol | Convertible | 4x2 | 5000cc 405KW 550HP |
Reviews
There are no reviews yet.