SKU: 104807
£160.66
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Febi |
|---|---|
| EAN | 4054224048078 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Machining: | High-carbon |
| Thickness | 63.1 mm |
| Rotor Style | internally vented |
| Outer Diameter | 345 mm |
| Brake Disc Type | internally vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Number of mounting bores: | 1 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 5 Series | 530I | 530I | 2003–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I | 530I SMG | 2003–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I | 530I Authorities SMG | 2005–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I | 530I Authorities | 2006–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I | 530I Authorities | 2008–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i A/C | 530I AC | 2007–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i A/C Auto | 530I AC | 2007–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i A/C SMG | 530I AC SMG | 2007–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i Auto | 530I Authorities | 2005–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530i Auto | 530I Authorities | 2008–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport | 530I M Sport SMG | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport | 530I M Sport | 2005–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport | 530I M Sport | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport | 530I M Sport | 2009–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport Auto | 530I M Sport | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530i M Sport Auto | 530I M Sport | 2009–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE | 530I SE | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE | 530I SE SMG | 2005–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE | 530I SE | 2005–2007 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE | 530I SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE | 530I SE | 2009–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE Auto | 530I SE | 2003–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE Auto | 530I SE | 2005–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE Auto | 530I SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530I SE Auto | 530I SE | 2009–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | 5 Series | 530I Sport | 530I Sport | 2004–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I Sport | 530I Sport SMG | 2005–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | 5 Series | 530I Sport | 530I Sport SMG | 2005–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I Sport | 530I Sport | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2996cc 190KW 254HP |
| BMW | 5 Series | 530I Sport Auto | 530I Sport | 2004–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2979cc 170KW 228HP |
Reviews
There are no reviews yet.