
SKU: BMW109
£83.45
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 66 mm |
| Weight | 6.7 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 14.7 mm |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Paired article numbers | JBK2028, JBS1010, JCA1070L, JCA1070R, JCA1118L, JCA1118R, JCA1408 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 316i | 316I | 1988–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 76KW 102HP |
| BMW | 3 Series | 316i | 316I | 1988–1995 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 76KW 102HP |
| BMW | 3 Series | 316i Auto | 316I ComP | 1994–1997 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 55KW 75HP |
| BMW | 3 Series | 316i Auto | 316I Compact | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES | 316I ES | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES | 316I ES | 2012–2019 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES | 316I ES Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES | 316I ES | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES | 316I ES Touring | 2015–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES Auto | 316I ES | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES Auto | 316I ES Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES Auto | 316I ES | 2013–2020 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES Auto | 316I ES Touring | 2015–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i ES Auto | 316I ES | 2015–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Lux A | 316I Lux | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 76KW 102HP |
| BMW | 3 Series | 316I Lux A | 316I Lux | 1990–1991 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 76KW 102HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE | 316I SE | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE | 316I SE | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE | 316I SE Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE | 316I SE Touring | 2015–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE | 316I SE | 2015–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Auto | 316I SE | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Auto | 316I SE Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Auto | 316I SE | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Auto | 316I SE Touring | 2015–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i SE Touring Auto | 316I Touring SE | 1998–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport | 316I Sport | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport | 316I Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport | 316I Sport Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport | 316I Sport | 2015–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport | 316I Sport Touring | 2015–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport Auto | 316I Sport | 2012–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport Auto | 316I Sport Touring | 2013–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport Auto | 316I Sport | 2013–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport Auto | 316I Sport Touring | 2015–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316I Sport Auto | 316I Sport | 2015–2015 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 100KW 134HP |
| BMW | 3 Series | 316i Touring | 316I Touring | 1997–1999 | Petrol | Estate | 4x2 | 1596cc 75KW 101HP |
Reviews
There are no reviews yet.