
SKU: BMW190
£151.04
In stock
Only 4 left in stock
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 69 mm |
| Weight | 8.3 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 330 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Paired article numbers | JCA1433L, JCA1433R, JCP1773, JCP8028, JCP8029, JCW306, NKF8477 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 5 Series | 520i Luxury | 520I Luxury | 2013–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i Luxury | 520I Luxury Touring | 2015–2016 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i Luxury Auto | 520I Luxury | 2013–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i Luxury Auto | 520I Luxury Touring | 2014–2016 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport | 520I M Sport | 2013–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport | 520I M Sport Touring | 2014–2016 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I M Sport Auto | 520I M Sport Touring | 2013–2017 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I M Sport Auto | 520I M Sport | 2013–2017 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport T | 520I M Sport | 2011–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport T | 520I M Sport Touring | 2012–2013 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport T Auto | 520I M Sport Touring | 2011–2013 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i M Sport T Auto | 520I M Sport | 2012–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I Modern | 520I Modern Touring | 2013–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I Modern | 520I Modern | 2013–0000 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I Modern Auto | 520I Modern Touring | 2013–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I Modern Auto | 520I Modern | 2014–2014 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE | 520I SE | 2013–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE | 520I SE Touring | 2013–2017 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE Auto | 520I SE | 2013–2016 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE Auto | 520I SE Touring | 2013–2017 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE Auto | 520I SE | 2017–2020 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i SE T | 520I SE | 2011–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i SE T Auto | 520I SE | 2011–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520i SE T Auto | 520I SE Touring | 2011–2013 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 5 Series | 520I SE Turbo | 520I SE Touring | 2011–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
Reviews
There are no reviews yet.