
SKU: BMW199
£184.31
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 62 mm |
| Weight | 11.64 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 16.6 mm |
| Outer Diameter | 332 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 28.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 30 mm |
| Paired article numbers | JCP4052, JCW308, NKF8458 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | X5 | X5 xDrive 30D AC Auto | XDrive 30D AC | 2013–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport 5s Auto | XDrive 30D M Sport | 2009–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 173KW 232HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport 7s Auto | XDrive 30D M Sport | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 173KW 232HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2013–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE 5s Auto | XDrive 30D SE | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 173KW 232HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE 7s Auto | XDrive 30D SE | 2008–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 173KW 232HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2013–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 180KW 241HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2014–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2014–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 190KW 254HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30I AC 5S A | XDrive 30I AC | 2008–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30I AC 7S A | XDrive 30I AC | 2008–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30I LHD Auto | XDrive 30I US LHD | 2010–2010 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 191KW 256HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30i M Sport 5s Auto | XDrive 30I M Sport | 2009–2014 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 30i SE 7s Auto | XDrive 30I SE | 2009–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 35d 10-Year Edition A | XDrive 35D 10-Year Edition | 2009–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 35d 10-Year Edition Auto | XDrive 35D 10-Year Edition | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 35D AC 5s Auto | XDrive 35D AC | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 35d SE 5s Auto | XDrive 35D SE | 2008–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40D AC Auto | XDrive 40D AC | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40D AC Auto | XDrive 40D AC | 2014–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2010–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 225KW 302HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2013–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2013–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2014–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d M Sport Auto | XDrive 40D M Sport | 2014–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d SE Auto | XDrive 40D SE | 2013–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d SE Auto | XDrive 40D SE | 2014–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | X5 | X5 xDrive 40d SE Auto | XDrive 40D SE | 2014–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
Reviews
There are no reviews yet.