
SKU: CIT162
£131.11
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 54 mm |
| Weight | 9.84 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 304 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 26 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Paired article numbers | JCP8174, NKR0023 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Peugeot |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot | Expert | Expert 1000 L1H1 HDI | HDI 1000 L1H1 Window Van | 2014–2016 | Diesel | Window Van | 4x2 | 1997cc 94KW 127HP |
| Peugeot | Expert | Expert Asphalt L2 Blue HDi | BlueHDi Asphalt L2 | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Asphalt Premium + L2 BHDI | BlueHDi Asphalt Premium Plus L2 | 2023–2024 | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Asphalt Premium+ L2 BHDi | BlueHDi Asphalt Premium Plus L2 | 2022–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Asphalt Premium+ L2 BHDi | BlueHDi Asphalt Premium Plus L2 | 2023–2024 | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Asphalt Premium+ L2 Blue HDi A | BlueHDi Asphalt Premium Plus L2 | 2024–2024 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional L2 B-HDI A | BlueHDi Professional L2 | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional L2 Blue HDi | BlueHDi Professional L2 CRC | 2024–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium L2 | 2021–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium L2 Blue HDi Auto | BlueHDi Professional Premium L2 | 2022–2022 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–2023 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–2024 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–… | Diesel | Window Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–… | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–… | Diesel | Window Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2024–2024 | Diesel | Panel Van | 4X2 | 1997cc 108KW 145HP |
| Peugeot | Expert | Expert Professional Premium+ L2 Blue HDi A | BlueHDi Professional Premium Plus L2 | 2023–2023 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1997cc 106KW 142HP |
Reviews
There are no reviews yet.