
SKU: FOR122
£74.09
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 47 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 13.8 mm |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 22.0 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Paired article numbers | JCA1018L, JCA1018R, JCP1425, NKR0011, NKR0156 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jaguar | X-Type | X-Type S AWD | V6 S | 2004–… | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type S AWD Auto | V6 S | 2004–… | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type S AWD Auto | V6 S | 2007–2007 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type SE AWD Auto | V6 SE | 2003–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type SE V6 | V6 SE | 2007–… | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 231HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sovereign AWD Auto | V6 Sovereign | 2004–2007 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sovereign AWD Auto | V6 Sovereign | 2005–2006 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sovereign V6 | V6 Sovereign | 2007–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 231HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sovereign V6 Auto | V6 Sovereign | 2007–2008 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 231HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sport Premium AWD | V6 Sport Premium | 2004–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sport Premium AWD A | V6 Sport Premium | 2004–2007 | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sport Premium V6 | V6 Sport Premium | 2007–… | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 231HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type Sport Premium V6 A | V6 Sport Premium | 2007–… | Petrol | Estate | 4x4 | 2967cc 172KW 231HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type V6 SE Auto | V6 SE | 1999–2008 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
| Jaguar | X-Type | X-Type V6 Sport | V6 Sport | 2001–2007 | Petrol | Saloon | 4x4 | 2967cc 172KW 230HP |
Reviews
There are no reviews yet.