
SKU: JCP8260
£112.27
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 308 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 25 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 27 mm |
| Paired article numbers | JCP8260, NKR0244, NKR0260 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Kuga | Kuga ST-Line 4x4 Auto | ST-Line | 2018–2019 | Petrol | SUV | 4x4 | 1498cc 131KW 176HP |
| Ford | Kuga | Kuga ST-Line TDCi | ST-Line TDCI | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1499cc 88KW 118HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium 4x4 Auto | Titanium | 2016–2019 | Petrol | SUV | 4x4 | 1498cc 134KW 179HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium First Edition | Titanium First Edition | 2020–2021 | Petrol | SUV | 4x2 | 1498cc 110KW 148HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium TDCi 140 | Titanium TDCI | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x2 | 1997cc 105KW 140HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium TDCi 163 | Titanium TDCI | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 121KW 163HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium TDCi 163 Auto | Titanium TDCI | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 121KW 163HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium X 4x2 TDCi 140 | Titanium X TDCI | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x2 | 1997cc 105KW 140HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium X 4x4 TDCi 163 | Titanium X TDCI | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 121KW 163HP |
| Ford | Kuga | Kuga Titanium X TDCi | Titanium X TDCI | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1499cc 88KW 118HP |
| Ford | Kuga | Kuga Zetec | Zetec | 2018–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 1498cc 88KW 118HP |
| Ford | Kuga | Kuga Zetec TDCI | Zetec TDCI | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x2 | 1499cc 88KW 118HP |
| Ford | Kuga | Kuga Zetec TDCi 140 | Zetec TDCI | 2010–2013 | Diesel | SUV | 4x2 | 1997cc 105KW 140HP |
| Ford | Kuga | Kuga Zetec TDCi 140 4x4 | Zetec TDCI | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 105KW 140HP |
| Ford | Kuga | Kuga Zetec TDCi Auto 140 | Zetec TDCI | 2010–2012 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 105KW 140HP |
Reviews
There are no reviews yet.