
SKU: KIA153
£116.64
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 72 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 314 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 16.4 mm |
| Centering Diameter | 69 mm |
| Brake Disc Thickness | 18 mm |
| Paired article numbers | JCA1913L, JCA1913R, JCP4004, NKF8624 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Sorento | Sorento 3 CRDi AWD Semi-Auto | CRDI 3 | 2020–2023 | Diesel | SUV | 4x4 | 2151cc 148KW 199HP |
| Kia | Sorento | Sorento 3 HEV AWD Auto | 3 | 2020–2024 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1598cc 169KW 226HP |
| Kia | Sorento | Sorento GT Line S CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento GT Line S CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento GT-Line CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI GT-Line ISG | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-2 CRDi ISG 4x4 | CRDI KX-2 ISG | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-2 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-2 ISG | 2018–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-2 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-2 ISG | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 | CRDI KX-3 ISG | 2015–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 | CRDI KX-3 ISG | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 | CRDI KX-3 ISG | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 | CRDI KX-3 ISG | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-3 ISG | 2015–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-3 ISG | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-3 ISG | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-3 ISG | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 CRDi ISG 4x4 Auto | CRDI KX-3 ISG | 2019–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 147KW 197HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 SAT Nav CRDI | CRDI KX-3 Sat Nav | 2013–0000 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 145KW 194HP |
| Kia | Sorento | Sorento KX-3 Sat Nav CRDi 4x4 Auto | CRDI KX-3 Sat Nav | 2012–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2199cc 145KW 194HP |
Reviews
There are no reviews yet.