
SKU: LAN140
£122.65
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 49 mm |
| Weight | 7.68 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Brake Type | Disc Brake |
| Rotor Style | Vented |
| Outer Diameter | 325 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Paired article numbers | JCP8295, NKR0192 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic D MHEV Auto | Autobiography Dynamic | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic P400e Auto | Autobiography Dynamic | 2017–2019 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic P400e Auto | Autobiography Dynamic | 2018–2021 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport Autobiography Dynamic SDV6 Auto | SDV6 Autobiography Dynamic | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 225KW 306HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE D MHEV Auto | HSE | 2020–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE D MHEV Auto | HSE | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 183KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE D MHEV Auto | HSE | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 183KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE D MHEV Auto | Autobiography | 2021–2023 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 221KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic Auto | HSE Dynamic | 2019–2022 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 294KW 394HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic Black D MHEV Auto | HSE Dynamic Black | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic Black P400e Auto | HSE Dynamic Black | 2020–2022 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic D MHEV Auto | HSE Dynamic | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic D MHEV Auto | HSE Dynamic | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic MHEV Auto | HSE Dynamic | 2020–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 294KW 394HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic P400e Auto | HSE Dynamic | 2017–2019 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic P400e Auto | HSE Dynamic | 2018–2021 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Dynamic SDV6 Auto | SDV6 HSE Dynamic | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 225KW 306HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE MHEV Auto | Autobiography | 2021–2024 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 294KW 394HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE P400e Auto | HSE | 2017–2019 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE P400e Auto | HSE | 2018–2021 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE SDV6 Auto | SDV6 HSE | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 225KW 306HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Silver D MHEV Auto | HSE Silver | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Silver D MHEV Auto | HSE Silver | 2020–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 220KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Silver D MHEV Auto | HSE Silver | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 183KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Silver D MHEV Auto | HSE Silver | 2021–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 183KW 245HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HSE Silver P400e Auto | HSE Silver | 2020–2022 | Petrol/Electric | SUV | 4x4 | 1997cc 297KW 398HP |
| Land Rover | Range Rover Sport | Range Rover Sport HST D MHEV Auto | HST | 2019–2022 | Diesel | SUV | 4x4 | 2997cc 257KW 344HP |
Reviews
There are no reviews yet.