
SKU: REN321C
£158.35
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Juratek |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 51.5 mm |
| Weight | 6.540 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Brake Type | Disc Brake |
| Rotor Style | Solid |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 7 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 8 mm |
| Paired article numbers | JCA1036L, JCA1036R, JCP1083, NKF8726 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Renault |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Renault | Megane | Megane Dynamique Nav dCi | Dynamique Nav DCI | 2015–2016 | Diesel | Coupe | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique Nav dCi | Dynamique Nav DCI | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique Nav dCi | Dynamique Nav DCI | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique S Nav dCi | Dynamique S Nav DCI | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique S Nav dCi | Dynamique S Nav DCI | 2016–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique TT Energy dCi S/S | Dynamique TomTom Energy DCI S/S | 2013–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane Expression VVT 110 | Expression VVT | 2010–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 81KW 110HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav DCI | GT Line Nav DCI | 2015–2016 | Diesel | Coupe | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav DCI | GT Line Nav DCI | 2015–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav DCI | GT Line Nav DCI | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav DCI | GT Line Nav DCI | 2017–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line TomTom Energy dCi S/S | GT Line TomTom Energy DCI S/S | 2013–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line TomTom Energy dCi S/S | GT Line TomTom Energy DCI S/S | 2013–2016 | Diesel | Coupe | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line TomTom Energy dCi S/S | GT Line TomTom Energy DCI S/S | 2014–2016 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1598cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Nav dCi Auto | GT Nav DCI EDC | 2017–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 123KW 165HP |
| Renault | Megane | Megane GT Nav dCi Auto | GT Nav DCI EDC | 2017–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 123KW 165HP |
| Renault | Megane | Megane Limited Edition Nav dCi | Limited Nav DCI | 2015–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane Limited Edition Nav dCi | Limited Nav DCI | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1598cc 95KW 128HP |
| Renault | Megane | Megane TomTom Edition VVT 110 | TomTom Edition VVT | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 81KW 110HP |
Febi
Rear Axle
Prepared For Wear Warning Indicator
61.6 mm
70 mm
Reviews
There are no reviews yet.