
SKU: MER336
£99.71
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 51 mm |
| Weight | 8.53 kg |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Bore Diameter | 15.3 mm |
| Outer Diameter | 295 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Minimum thickness | 25.4 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Brake Disc Thickness | 28 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Paired article numbers | JCA1298L, JCA1298R, JCP8131, JCW183, NKR0186 |
| Number of mounting bores: | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Brand | Juratek |
| Key Compatible Vehicles | Mercedes-Benz |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 AMG Line D 4Matic Auto | GLA 200 D 4Matic AMG Line | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 AMG Line Executive D | GLA 200 D AMG Line Executive | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 AMG Line Executive D Auto | GLA 200 D AMG Line Executive | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 AMG Line Premium+ CDi | GLA200 CDI AMG Line Premium Plus | 2014–2015 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 136HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 AMG Line Premium+ D 4Matic Auto | GLA 200 D 4Matic AMG Line Premium Plus | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D 4Matic AMG Line Premium Auto | GLA 200 D 4Matic AMG Line Premium | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D 4Matic Sport Premium+ Auto | GLA 200 D 4Matic Sport Premium Plus | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D AMG Line Auto | GLA 200 D AMG Line | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D AMG Line Executive | GLA 200 D AMG Line Executive | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D AMG Line Executive Auto | GLA 200 D AMG Line Executive | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D Sport | GLA 200 D Sport | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D Sport Auto | GLA 200 D Sport | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D Sport Executive | GLA 200 D Sport Executive | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 D Sport Premium+ | GLA 200 D Sport Premium Plus | 2015–2017 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 SE Executive D | GLA 200 D SE Executive | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 SE Premium CDi Auto | GLA200 CDI SE Premium | 2014–2015 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 136HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 Sport Executive D | GLA 200 D Sport Executive | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 Sport Executive D 4Matic Auto | GLA 200 D 4Matic Sport Executive | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 200 Sport Executive D Auto | GLA 200 D Sport Executive | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 2143cc 100KW 134HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 220 AMG Line D 4Matic Auto | GLA 220 D 4Matic AMG Line | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 130KW 174HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 220 AMG Line Premium CDi 4Matic Auto | GLA220 CDI 4Matic AMG Line Premium | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 220 SE CDi 4Matic Auto | GLA220 CDI 4Matic SE | 2014–2015 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 125KW 168HP |
| Mercedes-Benz | GLA | GLA 220 SE Premium CDi 4Matic Auto | GLA220 CDI 4Matic SE Premium | 2014–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2143cc 125KW 168HP |
Reviews
There are no reviews yet.