
SKU: KBD5841S
£71.40
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 66 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 4 Series | 420I Luxury | 420I Luxury | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I Luxury Auto | 420I Luxury | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport | 420I M Sport | 2013–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport | 420I M Sport | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I M Sport Auto | 420I M Sport | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I SE Auto | 420I SE | 2013–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I Sport | 420I Sport | 2013–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I Sport | 420I Sport | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I Sport Auto | 420I Sport | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420I xDrive Luxury | 420I XDrive Luxury | 2015–2015 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive Luxury Auto | 420I XDrive Luxury | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport | 420I XDrive M Sport | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport Auto | 420I XDrive M Sport | 2013–2015 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport Auto | 420I XDrive M Sport | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1997cc 135KW 181HP |
| BMW | 4 Series | 420i xDrive M Sport Auto | 420I XDrive M Sport | 2016–2017 | Petrol | Coupe | 4x4 | 1998cc 135KW 181HP |
Reviews
There are no reviews yet.