
SKU: KBD4423
£36.40
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 48.7 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Centering Diameter | 64.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Civic | Civic 1.6I ES | I ES | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 86KW 116HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I ES Auto | I ES | 1996–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 86KW 115HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I LS | I LS | 1995–1996 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 84KW 113HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I LS Auto | I LS | 1996–1998 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 83KW 111HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I SE | SE | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 85KW 114HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I SE Auto | SE | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 85KW 114HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I-16 | I-16 | 1990–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 95KW 128HP |
| Honda | Civic | Civic 1.8 VTi | VTI | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1797cc 126KW 169HP |
| Honda | Civic | Civic CTDI S | CTDI S | 2002–2005 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Civic | Civic CTDI S | CTDI S | 2002–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Civic | Civic I-16 VTec | I-16 V.TEC | 1990–1990 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1595cc 82KW 110HP |
| Honda | Civic | Civic Imagine CTDI | CTDI Imagine | 2002–2003 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Civic | Civic Inspire S CTDI | CTDI Inspire S | 2003–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Civic | Civic SE CTDI | CTDI SE | 2002–2006 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Civic | Civic SE CTDI | CTDI SE | 2002–2006 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1686cc 74KW 99HP |
| Honda | Jazz | Jazz I-VTec ES | I-VTec ES | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 73KW 98HP |
| Honda | Jazz | Jazz i-VTec ES Semi-Auto | I-VTec ES I-Shift | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 73KW 98HP |
| Honda | Jazz | Jazz I-VTec EX | I-VTec EX | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 73KW 98HP |
| Honda | Jazz | Jazz i-VTec EX Semi-Auto | I-VTec EX I-Shift | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 73KW 98HP |
| Honda | Jazz | Jazz i-VTec SE | I-VTec SE | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1198cc 66KW 89HP |
| Honda | Jazz | Jazz S | DSI S | 2002–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP |
| Honda | Jazz | Jazz S | 2004–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1246cc 57KW 76HP | |
| Honda | Jazz | Jazz SE | 2002–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP | |
| Honda | Jazz | Jazz SE | 2004–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP | |
| Honda | Jazz | Jazz SE CVT | 1960–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP | |
| Honda | Jazz | Jazz SE CVT | 2006–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP | |
| Honda | Jazz | Jazz SE Sport | DSI SE Sport | 2002–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP |
| Honda | Jazz | Jazz SE Sport CVT | DSI SE Sport | 2002–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP |
| Honda | Jazz | Jazz Sport | DSI Sport | 2005–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP |
| Honda | Jazz | Jazz Sport CVT | DSI Sport | 2006–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1339cc 61KW 81HP |
| Honda | Logo | Logo | 8V | 2000–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1343cc 48KW 64HP |
| Honda | Logo | Logo Auto | 8V | 2000–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1343cc 48KW 64HP |
Reviews
There are no reviews yet.