
SKU: KBD4460
£55.53
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 56 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 280 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 9 mm |
| Centering Diameter | 54.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | Toyota |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota | Avensis | Avensis Colour Collection VVT-i | VVTI Colour Collection | 2005–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis Colour Collection VVT-i | VVTI Colour Collection | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis Colour Collection VVTi Auto | VVTI Colour Collection | 1997–2007 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T2 | VVTI T2 | 2003–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T3-S | VVTI T3-S | 2003–2008 | Petrol | Estate | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T3-S Semi-Auto | VVTI T3-S | 2003–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T3-X | VVTI T3-X | 2003–2008 | Petrol | Estate | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T3-X | VVTI T3-X | 2003–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T3-X Semi-Auto | VVTI T3-X | 2003–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T4 | VVTI T4 | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T4 | VVTI T4 | 2003–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T4 Semi-Auto | VVTI T4 | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis T4 Semi-Auto | VVTI T4 | 2003–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis TR VVT-i | VVT-I TR | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
| Toyota | Avensis | Avensis TR VVT-i Auto | VVT-I TR | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1794cc 95KW 127HP |
Reviews
There are no reviews yet.