
SKU: KBD4627
£44.16
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 44 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 259 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | MINI |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Clubman | Cooper Bond Street | Cooper Bond Street | 2013–2014 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 90KW 122HP |
| Mini | Clubman | Cooper Bond Street Auto | Cooper Bond Street | 2013–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 90KW 122HP |
| Mini | Clubman | Cooper Clubman D | Cooper D Clubman | 2010–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Clubman | Cooper Clubman D | Cooper D Clubman | 2010–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Clubman | Cooper D Clubman | Cooper D Clubman | 2007–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1560cc 80KW 107HP |
| Mini | Clubman | Cooper D Clubman Hampton | Cooper D Clubman Hampton | 2011–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 82KW 110HP |
| Mini | Clubman | Cooper Graphite Clubman D | Cooper D Graphite Clubman | 2010–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1560cc 80KW 107HP |
| Mini | Clubman | Cooper Graphite Clubman D Auto | Cooper D Graphite Clubman | 2010–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1560cc 80KW 107HP |
| Mini | Clubman | Cooper S Bond Street Auto | Cooper S Bond Street | 2013–2014 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 135KW 184HP |
| Mini | Clubman | Cooper Soho Clubman D | Cooper D Soho Clubman | 2010–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 82KW 112HP |
| Mini | Clubman | One Clubman Auto | One Clubman | 2010–2014 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Clubman D | One D Clubman | 2010–2014 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 66KW 90HP |
| Mini | Clubman | One Graphite Clubman | One Graphite Clubman | 2010–2011 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Soho Clubman Auto | One Soho Clubman | 2010–2010 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Soho Clubman D | One D Soho Clubman | 2010–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 66KW 90HP |
Reviews
There are no reviews yet.