
SKU: KBD4697
£62.41
In stock
In stock (4 available)
| Product type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Height | 65.5 mm |
| Surface | Uncoated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 296 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Brand | Key Parts |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 318i | 318I | 1991–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I Authorities A | 318I AC | 2007–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i Auto | 318I | 2005–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I ES | 318I ES | 2005–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I ES | 318I ES | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318I ES Auto | 318I ES | 2005–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I ES Auto | 318I ES | 2007–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport | 318I M Sport | 2002–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport | 318I M Sport | 2007–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport Auto | 318I M Sport | 2005–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318i M Sport Auto | 318I M Sport | 2005–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE | 318I SE | 2003–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE | 318I SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE Auto | 318I SE | 2005–2013 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 95KW 127HP |
| BMW | 3 Series | 318I SE Auto | 318I SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1995cc 105KW 140HP |
Reviews
There are no reviews yet.