SKU: NBD5613
£86.59
In stock
In stock (4 available)
| Brand | NAPA |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 59 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | 90R-02C0270/0328 |
| Outer Diameter | 298 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 5 |
| Centering Diameter | 102 mm |
| Brake Disc Thickness | 14 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 127 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Land Rover |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Defender | Defender 110 Silver TD5 | 110 TD5 Silver Station Wagon | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 110 Station Wagon | 110 Station Wagon | 2005–2011 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 110 TD5 | 110 TD5 Station Wagon | 2002–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 110 TD5 County | 110 TD5 County Station Wagon | 2000–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 110 TD5 XS | 110 TD5 XS Station Wagon | 2002–2010 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 110 XS Station Wagon LWB | 110 XS Station Wagon | 2006–2010 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 Silver TD5 | 90 TD5 Silver Station Wagon | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 Station Wagon | 90 Station Wagon | 2007–2010 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 SVX Station Wagon | 90 SVX | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 | 90 TD5 Station Wagon | 2000–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 Black | 90 TD5 Black Station Wagon | 2002–2003 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 County | 90 TD5 County Station Wagon | 1996–2008 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 Tomb Raider | 90 TD5 Tomb Raider Station Wagon | 2002–2002 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 XS | 90 TD5 XS Station Wagon | 2002–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender 110 | Defender 110 TD5 | High Capac Pick-up TD5 | 1999–2007 | Diesel | Car Derived Van | 4x4 | 2495cc |
Reviews
There are no reviews yet.