SKU: 214090
£48.76
In stock
In stock (0 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| EAN | 5700750094216 |
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 1.93 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 36 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 214089 |
| for brake disc diameter | 302 mm |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Key Compatible Vehicles | Land Rover |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Freelander | Freelander Black & White eD4 | ED4 Black And White | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Black & White TD4 | TD4 Black And White | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Dynamic eD4 | ED4 Dynamic | 2013–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Dynamic SD4 Auto | SD4 Dynamic | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Dynamic TD4 | TD4 Dynamic | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Dynamic TD4 Auto | TD4 Dynamic | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS eD4 | ED4 GS | 2011–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS SD4 Auto | SD4 GS | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS TD4 | TD4 GS | 2003–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS TD4 Auto | TD4 GS | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS TD4 Auto | TD4 GS | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander GS TD4 E | TD4 E GS | 2008–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander HSE eD4 | ED4 HSE | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander HSE SD4 Auto | SD4 HSE | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander HSE TD4 | TD4 HSE | 2006–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander HSE TD4 Auto | TD4 HSE | 2008–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander HST TD4 Auto | TD4 HST | 2008–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Luxury HSE eD4 | ED4 HSE Luxury | 2012–2013 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Luxury HSE SD4 Auto | SD4 HSE Luxury | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Luxury HSE TD4 | TD4 HSE Luxury | 2012–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Metropolis SD4 Auto | SD4 Metropolis | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander S | S | 2008–2010 | Diesel | Car Derived Van | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander S eD4 | ED4 S | 2011–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander S TD4 | TD4 S | 2006–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander S TD4 | TD4 S | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander SE SD4 Auto | SD4 SE | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander SE TD4 Auto | TD4 SE | 2007–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander SE Tech SD4 Auto | SD4 SE Tech | 2014–2016 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander SE Tech TD4 Auto | TD4 SE Tech | 2014–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander Sport LE SD4 Auto | SD4 Sport LE | 2011–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander XS eD4 | ED4 XS | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x2 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander XS SD4 Auto | SD4 XS | 2008–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 140KW 190HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander XS TD4 | TD4 XS | 2010–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 110KW 150HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander XS TD4 Auto | TD4 XS | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
| Land Rover | Freelander | Freelander XS TD4 E | TD4 E XS | 2008–2013 | Diesel | SUV | 4x4 | 2179cc 118KW 158HP |
Reviews
There are no reviews yet.