SKU: 213782
£63.65
In stock
In stock (1 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Replaces | 211977 |
| Net weight | 2.49 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 48 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 213782 |
| for brake disc diameter | 247 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Key Compatible Vehicles | Peugeot |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot | 306 | 306 1.4 Slalom | 1.4 Slalom | 1995–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1360cc 55KW 74HP |
| Peugeot | 306 | 306 1.4 Slalom | 1996–1996 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1360cc 55KW 74HP | |
| Peugeot | 306 | 306 1.4 Slalom | 1996–1996 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1360cc 55KW 74HP | |
| Peugeot | 306 | 306 1.4 Slalom | 1.4 Slalom | 2001–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1360cc 55KW 74HP |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Slalom | 1.9D Slalom | 1995–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 51KW 68HP |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Slalom | 1.9D Slalom | 1995–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 51KW 68HP |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Slalom | 1.9D Slalom | 1996–1996 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 51KW 68HP |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Slalom | 1996–1997 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 51KW 68HP | |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Turbo S | 1995–1998 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 67KW 91HP | |
| Peugeot | 306 | 306 1.9D Turbo S | 1.9D Turbo S | 1996–1996 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1905cc 67KW 91HP |
| Peugeot | 306 | 306 Cabriolet 16v | Cabriolet 16V | 1999–2001 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1761cc 81KW 109HP |
| Peugeot | 306 | 306 Cabriolet 16v | 16V | 2000–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1761cc 81KW 108HP |
| Peugeot | 306 | 306 Cabriolet 16v | 16V Cabriolet | 2002–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1761cc 81KW 108HP |
| Peugeot | 306 | 306 Cabriolet S 16v | S 16V | 2000–2003 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1761cc 81KW 108HP |
| Peugeot | 306 | 306 Cabriolet SE 16v | SE 16V | 2000–2002 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1761cc 81KW 108HP |
| Peugeot | 306 | 306 GLX 16v | GLX 16V | 1997–2001 | Petrol | Estate | 4x2 | 1761cc 81KW 109HP |
| Peugeot | 306 | 306 Rallye 16v | Rallye 16V | 1998–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 124KW 167HP |
| Peugeot | 306 | 306 S16 | 1993–1997 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 52KW 70HP | |
| Peugeot | 306 | 306 S16 | S16 | 1995–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 52KW 70HP |
| Peugeot | 306 | 306 Sedan Select SLDT | SELT SLDT | 1995–1996 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1905cc 67KW 91HP |
| Peugeot | 306 | 306 SL | SL | 1994–1996 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1587cc 48KW 65HP |
| Peugeot | 306 | 306 SL | SL | 1996–1997 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1587cc 48KW 65HP |
| Peugeot | 306 | 306 SLDT | SLDT | 1995–1997 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1905cc 50KW 67HP |
| Peugeot | 306 | 306 XS 16v | XS 16V | 1998–2000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1761cc 81KW 109HP |
Reviews
There are no reviews yet.