SKU: 213911
£61.51
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.72 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Right |
| Paired article numbers | 213911 |
| for brake disc diameter | 238 mm. 259 mm |
| Manufacturer Restriction | BOSCH |
| for brake disc thickness | 20 mm. 20.6 mm |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | Kubistar | KubiStar 60 E | E | 2003–2005 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1149cc |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 60 E dCi | DCI 60 E | 2003–2005 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 44KW 60HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 60 SE | SE | 2003–2005 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1149cc |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 60 SE dCi | DCI 60 SE | 2003–2005 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 44KW 60HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 70 SE dCi | DCI 70 SE | 2003–2007 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 52KW 70HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 80 SE dCi | DCI 80 SE | 2003–2005 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 59KW 80HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar 95 SE | SE | 2004–2004 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1598cc 70KW 95HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar Access dCi 70 | DCI 70 Access E4 | 2006–2006 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 48KW 65HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar E 75 | E (75bhp) | 2007–… | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1149cc 55KW 75HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar SE 75 | SE (75bhp) | 2007–2010 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1149cc 55KW 75HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar SE 75 | SE 75 SWB SHR Panel Van | 2007–… | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1149cc 55KW 75HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE Auto | SE | 2005–2005 | Petrol | Panel Van | 4x2 | 1598cc 70KW 93HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 60 | DCI 60 E E4 | 2006–2007 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 44KW 60HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar SE dCi 70 | DCI 70 SE E4 | 2006–2008 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 50KW 68HP |
| Nissan | Kubistar | KubiStar SE dCi 70 | DCI 70 SE E4 | 2006–… | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 50KW 68HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 75 | SE (68bhp) | 2007–2010 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 50KW 68HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 75 | SE DCI 70 SWB SHR Panel Van | 2008–2008 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 50KW 67HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 85 | DCI 85 SE E4 | 2006–2006 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 62KW 84HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 85 | DCI 85 SE E4 | 2006–2007 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 62KW 84HP |
| Nissan | Kubistar | Kubistar SE dCi 85 | SE DCI 85 SWB SHR Panel Van | 2007–2008 | Diesel | Panel Van | 4x2 | 1461cc 62KW 84HP |
Reviews
There are no reviews yet.