SKU: 215031
£83.12
In stock
In stock (3 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.12 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 215032 |
| for brake disc diameter | 256 mm |
| Manufacturer Restriction | DAC |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chevrolet | Aveo | Aveo LS | LS | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 86HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LS | LS | 2012–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 85HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LS | LS | 2013–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 85HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT | LT | 2011–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 86HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT | LT | 2012–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 85HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT | LT | 2013–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1229cc 63KW 85HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT Auto | LT | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 74KW 100HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT Auto | LT | 2013–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 74KW 100HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT Eco VCDi | VCDI LT Eco | 2011–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 70KW 95HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT Eco VCDi | VCDI LT Eco | 2013–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 70KW 95HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT VCDi | VCDI LT | 2011–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 55KW 75HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LT VCDi | VCDI LT | 2013–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 55KW 75HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LTZ Auto | LTZ | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1398cc 74KW 100HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LTZ VCDi | VCDI LTZ | 2011–2013 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 70KW 95HP |
| Chevrolet | Aveo | Aveo LTZ VCDi | VCDI LTZ | 2013–2014 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1248cc 70KW 95HP |
Brembo
Front Axle
19 mm
Incl. Wear Warning Contact
185 mm
Reviews
There are no reviews yet.