SKU: 311566
£106.35
In stock
In stock (5 available)
| Type | Brake Disc Rotor |
|---|---|
| Brand | NK |
| Height | 73.7 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 8.12 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer diameter | 300 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 22.4 mm |
| Centering Diameter | 79 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 316d ES | 316D ES | 2009–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES | 316D ES | 2010–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES | 316D ES Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES | 316D ES | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES | 316D ES | 2015–2017 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES Auto | 316D ES | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES Auto | 316D ES Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES Auto | 316D ES | 2015–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d ES Auto | 316D ES Touring | 2015–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE | 316D SE | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE | 316D SE Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE | 316D SE Touring | 2015–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE | 316D SE | 2015–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE Auto | 316D SE | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE Auto | 316D SE Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d SE Auto | 316D SE Touring | 2015–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport | 316D Sport | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport | 316D Sport Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport | 316D Sport Touring | 2015–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport | 316D Sport | 2015–2019 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport Auto | 316D Sport | 2012–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport Auto | 316D Sport Touring | 2012–2015 | Diesel | Estate | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
| BMW | 3 Series | 316d Sport Auto | 316D Sport | 2015–2015 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1995cc 85KW 114HP |
Reviews
There are no reviews yet.