SKU: 313637
£65.55
In stock
In stock (2 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 41 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5.09 kg |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 260 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Brake Disc Thickness | 24 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Vauxhall |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vauxhall | Tigra | Tigra 1.4i | 16V | 2005–2008 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra A/C Easytronic | 16V Easytronic | 2007–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra AIR A/C | Air AC | 2007–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra AIR A/C CDTI | Air AC CDTI | 2007–… | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Air CDTi | Air CDTI | 2008–2009 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Air Semi-Auto | Air | 2008–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra CDTi | CDTI 16V | 2005–2008 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra CDTi | CDTI 16V | 2005–2008 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra CDTi Sport | CDTI 16V Sport | 2005–2007 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Easytronic | 16V | 2006–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Exclusive 16v | Exclusiv 16V | 2008–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1796cc 92KW 125HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Exclusive CDTi | Exclusiv CDTI | 2009–2009 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 69HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Exclusive E-Tronic | Sport 16V | 2005–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Sport | Sport 16V | 2005–2009 | Petrol | Convertible | 4x2 | 1364cc 67KW 90HP |
| Vauxhall | Tigra | Tigra Sport CDTi | Sport CDTI 16V | 2005–2008 | Diesel | Convertible | 4x2 | 1248cc 51KW 68HP |
Reviews
There are no reviews yet.