SKU: 3139110
£176.86
In stock
In stock (1 available)
| Brake Disc Type | solid |
|---|---|
| Brand | NK |
| EAN | 5703858003159 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 104.8 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 7.99 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 290 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Minimum thickness | 9.5 mm |
| Centering Diameter | 52.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 11 mm |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring, with wheel bearing |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Renault |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Renault | Megane | Megane Dynamique Nav TCe | Dynamique Nav TCE | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1198cc 85KW 114HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique TCe 180 | Dynamique TCE | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique TomTom TCe 180 | Dynamique TomTom TCE | 2010–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane Dynamique TomTom TCe 180 | Dynamique TomTom TCE | 2010–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane Expression TCE | Expression TCE | 2009–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav TCe | GT Line Nav TCE | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1198cc 85KW 114HP |
| Renault | Megane | Megane GT Line Nav TCe Auto | GT Line Nav TCE | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1198cc 97KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane GT S/S | GT S/S | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 162KW 220HP |
| Renault | Megane | Megane GT S/S | GT S/S | 2014–2015 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 162KW 220HP |
| Renault | Megane | Megane GT S/S | GT S/S | 2014–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 162KW 220HP |
| Renault | Megane | Megane GT TCE | GT TCE | 2010–2010 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane GT TCE | GT TCE | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane GT TCE | GT TCE | 2010–2011 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane Limited Edition Nav TCe | Limited Nav TCE | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1198cc 85KW 114HP |
| Renault | Megane | Megane Monaco VVT Turbo | Monaco T 165 E4 | 2005–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 123KW 165HP |
| Renault | Megane | Megane Privilege T | Privilege T 165 EU4 | 2005–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1998cc 123KW 165HP |
| Renault | Megane | Megane Privilege T-T TCE 180 | Privilege TomTom TCE | 2010–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane Privilege TCe | Privilege TCE | 2009–2010 | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 96KW 130HP |
| Renault | Megane | Megane Privilege TCE 180 | Privilege TCE | 2009–… | Petrol | Estate | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
| Renault | Megane | Megane R-Sport 230 F1 R26 | Renault Sport F1Team R26 | 2006–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 171KW 230HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport 265 Trophy | Renault Sport Trophy | 2011–2012 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 197KW 265HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Cup S/S | Renault Sport Cup S/S | 2012–2013 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 197KW 265HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Cup-S S/S | Renault Sport Cup-S S/S | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 205KW 271HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Monaco GP | Renault Sport Monaco GP | 2011–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 186KW 250HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Nav S/S | Renault Sport Nav S/S | 2015–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 205KW 271HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport R26.R | Renault Sport F1 Team R26.R | 2008–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 171KW 230HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport RB8 S/S | Renault Sport Red Bull RB8 S/S | 2013–2014 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 197KW 265HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Silverstone GP | Renault Sport Silverstone GP | 2011–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 184KW 250HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Trophy R S/S | Renault Sport Trophy R S/S | 2014–2015 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 201KW 275HP |
| Renault | Megane | Megane Renault Sport Trophy S/S | Renault Sport Trophy S/S | 2014–2016 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 201KW 271HP |
| Renault | Megane | Megane Sport 225 | Renault Sport 225 | 2005–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 167KW 225HP |
| Renault | Megane | Megane Sport 225 CUP | Renault Sport 225 CUP | 2006–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 167KW 225HP |
| Renault | Megane | Megane TomTom Edition TCE 180 | TomTom Edition TCE | 2009–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 132KW 180HP |
Reviews
There are no reviews yet.