SKU: 319953
£118.10
In stock
In stock (5 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 69 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Net weight | 5 kg |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 244 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Minimum thickness | 7 mm |
| Axle Stub Diameter | 30 mm |
| Centering Diameter | 56 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, with wheel bearing |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Key Compatible Vehicles | Peugeot |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Peugeot | 208 | 208 Access A/C Blue HDi | Blue HDI Access A/C | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 55KW 75HP |
| Peugeot | 208 | 208 Active Blue HDi | Blue HDI Active | 2015–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 55KW 75HP |
| Peugeot | 208 | 208 Active Blue HDi S/S | BlueHDi S/S Active | 2019–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline | Feline | 2013–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 88KW 120HP |
| Peugeot | 208 | 208 Feline e-HDi Semi-Auto | E-HDI Feline | 2013–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 68KW 92HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi S/S | Blue HDI S/S GT Line | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 89KW 120HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line Blue HDi S/S | BlueHDi S/S GT Line | 2019–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 GT Line S/S | S/S GT Line | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 123KW 165HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi 30th e-THP | E-THP GTI 30TH | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 153KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi by Peugeot Sport THP S/S | GTI THP S/S BY Peugeot Sport | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 153KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Limited Edition THP | THP GTI Limited Edition | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Limited Edition THP | THP GTI Limited Edition | 2013–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2014–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2014–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi Prestige THP | THP GTI Prestige | 2017–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2013–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 147KW 200HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 GTi THP | THP GTI | 2015–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 155KW 208HP |
| Peugeot | 208 | 208 Roland Garros Blue HDi | Blue HDI Roland Garros | 2016–… | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1560cc 73KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Signature Blue HDi S/S | Blue HDI S/S Signature | 2018–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 Tech Edition Blue HDi S/S | Blue HDI S/S Tech Edition | 2018–2019 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Peugeot | 208 | 208 XY E-THP S/S | E-THP S/S XY | 2015–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 123KW 165HP |
| Peugeot | 208 | 208 XY THP | THP XY | 2012–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 115KW 156HP |
| Peugeot | 208 | 208 XY THP | THP XY | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1598cc 115KW 156HP |
Reviews
There are no reviews yet.