SKU: 211507
£98.94
In stock
In stock (2 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Net weight | 3.32 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Front Axle Left |
| Paired article numbers | 211508 |
| for brake disc diameter | 348 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| EAN | 5703858921668 |
| Key Compatible Vehicles | BMW |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 3 Series | 335D A/C Auto | 335D AC | 2007–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d LHD Auto | 335D US LHD | 2009–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 195KW 261HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport | 335D M Sport | 2007–2010 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Auto | 335D M Sport | 2006–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Auto | 335D M Sport | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Auto | 335D M Sport | 2010–2012 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Auto | 335D M Sport Touring | 2010–2012 | Diesel | Estate | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Auto | 335D M Sport | 2010–2013 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Highline Auto | 335D M Sport HighLine | 2009–2010 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Touring Auto | 335D M Sport Touring | 2006–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d M Sport Touring Auto | 335D M Sport Touring | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Auto | 335D SE | 2006–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Auto | 335D SE | 2006–2010 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Auto | 335D SE | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Auto | 335D SE | 2010–2013 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Highline Auto | 335D SE HighLine | 2009–2010 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Touring Auto | 335D SE Touring | 2006–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d SE Touring Auto | 335D SE Touring | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d Sport+ Edition Auto | 335D Sport Plus Edition | 2011–2013 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | 3 Series | 335d xDrive Luxury Auto | 335D XDrive Luxury Touring | 2013–2015 | Diesel | Estate | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 3 Series | 335d xDrive M Sport Auto | 335D XDrive M Sport Touring | 2013–2015 | Diesel | Estate | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
| BMW | 3 Series | 335d xDrive M Sport Auto | 335D XDrive M Sport | 2013–2016 | Diesel | Saloon | 4x4 | 2993cc 230KW 308HP |
Reviews
There are no reviews yet.