SKU: 2115100
£71.54
In stock
In stock (0 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.2 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Right |
| Paired article numbers | 211599 |
| for brake disc diameter | 282 mm |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mini | Clubman | Clubman One | One | 2016–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 1499cc 75KW 102HP |
| Mini | Clubman | Clubman One | One | 2018–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Mini | Clubman | Clubman One Auto | One | 2016–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 1499cc 75KW 102HP |
| Mini | Clubman | Clubman One Auto | One | 2018–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 1499cc 75KW 100HP |
| Mini | Clubman | Clubman One D | One D | 2016–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mini | Clubman | Clubman One D | One D | 2018–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mini | Clubman | Clubman One D Auto | One D | 2016–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mini | Clubman | Clubman One D Auto | One D | 2018–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1496cc 85KW 114HP |
| Mini | Clubman | One Clubman | One Clubman | 2009–2010 | Petrol | Estate | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Clubman | One Graphite Clubman | One Graphite Clubman | 2010–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Graphite Clubman | One Graphite Clubman | 2010–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Clubman | One Graphite Clubman Auto | One Graphite Clubman | 2010–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Graphite Clubman Auto | One Graphite Clubman | 2010–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1397cc 70KW 93HP |
| Mini | Clubman | One Soho Clubman | One Soho Clubman | 2010–0000 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 72KW 98HP |
| Mini | Clubman | One Soho Clubman D | One D Soho Clubman | 2010–0000 | Diesel | Estate | 4x2 | 1598cc 66KW 90HP |
Reviews
There are no reviews yet.