SKU: 2125131
£88.54
Out of stock
Out of stock
Add to wishlistAdd to compare| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.82 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 36 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 pis, Brake Caliper with integrated parking brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 2125132 |
| for brake disc diameter | 253 mm |
| Manufacturer Restriction | BENDIX |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Key Compatible Vehicles | Ford |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Cougar | Cougar | 16V | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1988cc 96KW 129HP |
| Ford | Cougar | Cougar 2 | 2 16V | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1988cc 96KW 128HP |
| Ford | Cougar | Cougar 2 | 2 V6 | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 167HP |
| Ford | Cougar | Cougar 2 Auto | 2 V6 | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 167HP |
| Ford | Cougar | Cougar V6 | V6 | 1998–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 168HP |
| Ford | Cougar | Cougar V6 Auto | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 168HP | |
| Ford | Cougar | Cougar VX V6 | VX V6 | 1998–2000 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 168HP |
| Ford | Cougar | Cougar VX V6 Auto | 1999–1999 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2544cc 125KW 168HP |
Reviews
There are no reviews yet.