SKU: 2126142
£77.02
In stock
In stock (1 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.48 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Front Axle Right |
| Paired article numbers | 2126141 |
| for brake disc diameter | 282 mm |
| Manufacturer Restriction | LUCAS |
| for brake disc thickness | 25 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Accord | Accord 1.8I | 1.8I | 1996–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1850cc 85KW 115HP |
| Honda | Accord | Accord 1.8I S | 1.8I S | 1998–1998 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1850cc 84KW 113HP |
| Honda | Accord | Accord 1.8I S | S | 1998–1999 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1850cc 101KW 136HP |
| Honda | Accord | Accord 16v-I | I-16 | 1987–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1955cc 102KW 137HP |
| Honda | Accord | Accord 2.0I ES | ES | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 109KW 147HP |
| Honda | Accord | Accord 2.0I ES Auto | ES | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1997cc 109KW 147HP |
| Honda | Accord | Accord 3.0I V6 Auto | V6 | 1998–2001 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2997cc 149KW 200HP |
| Honda | Accord | Accord Aerodeck EXI | Aerodk EXI | 1987–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1955cc 91KW 122HP |
| Honda | Accord | Accord ATI | TI | 1986–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1955cc 91KW 122HP |
| Honda | Accord | Accord EX I-CDTi | CTDI EX | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 104KW 140HP |
| Honda | Accord | Accord EX I-CTDI | I-CTDI EX | 2005–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord EX I-VTec | VTec EX | 2006–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 155HP |
| Honda | Accord | Accord EX i-VTec Auto | VTec EX | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2354cc 141KW 190HP |
| Honda | Accord | Accord EX+ i-VTec | VTec EX + | 2006–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2354cc 141KW 190HP |
| Honda | Accord | Accord EXI Auto | EXI | 1989–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1955cc 91KW 122HP |
| Honda | Accord | Accord SE I-CDTi | I-CTDI SE | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord SE i-VTec | VTec SE | 2006–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 155HP |
| Honda | Accord | Accord SE i-VTec Auto | VTec SE | 2006–2008 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 115KW 155HP |
| Honda | Accord | Accord VTec Executive | VTec Executive | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2354cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord VTec Executive | VTec Executive | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 114KW 152HP |
| Honda | Accord | Accord VTec Executive A | VTec Executive | 2003–2005 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2354cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord VTec Executive A | VTec Executive | 2003–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 114KW 152HP |
| Honda | Civic | Unspecified | GX | 1985–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1829cc 74KW 100HP |
Reviews
There are no reviews yet.