SKU: 2130194
£46.94
In stock
In stock (3 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 1.81 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 35 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 2130193 |
| for brake disc diameter | 262 mm |
| Manufacturer Restriction | AKEBONO |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Key Compatible Vehicles | Mitsubishi |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mitsubishi | Lancer | Lancer 1.8 Diesel | GLD | 1997–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1795cc 32KW 43HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Evo X GS FQ300 | Evolution X GS FQ300 | 2008–2010 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1998cc 217KW 291HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Evo X GS FQ360 | Evolution X GS FQ360 | 2008–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 264KW 354HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Evo X GSR FQ-330 | Evolution X GSR FQ330 | 2008–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 243KW 325HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Evo X GSR FQ-360 | Evolution X GSR FQ360 | 2008–2012 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 264KW 354HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Evo X GSR FQ300 | Evolution X GSR FQ300 | 2008–2011 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1998cc 217KW 291HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS2 | GS2 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS2 | GS2 | 2010–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1499cc 80KW 107HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS2 Auto | GS2 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS2 DI-D DPF | DI-D GS2 DPF | 2008–2011 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1968cc 103KW 138HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS3 | GS3 | 2008–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS3 | GS3 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS3 Auto | GS3 | 2008–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS3 Auto | GS3 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 | GS4 | 2008–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 | GS4 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 Auto | GS4 | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 Auto | GS4 | 2008–2011 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1798cc 105KW 140HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 DI-D | DI-D GS4 | 2007–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 138HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GS4 DI-D | DI-D GS4 | 2009–2010 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1968cc 103KW 138HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GTI-16v | GTI 16V | 1988–1988 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1596cc 68KW 92HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GTI-16v | GTI 16V | 1990–1990 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1836cc 74KW 100HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer GTI-16v | GTI 16V LB | 1990–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1836cc 74KW 100HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Juro | Juro | 2011–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1499cc 80KW 107HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer Ralliart GSR Semi-Auto | Ralliart GSR | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x4 | 1998cc 177KW 237HP |
| Mitsubishi | Lancer | Lancer SE | SE | 2009–2010 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1499cc 80KW 107HP |
Reviews
There are no reviews yet.