SKU: 2133212
£53.12
In stock
In stock (1 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.38 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 36 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons), Fixed Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 2133211 |
| for brake disc diameter | 278 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz | C-Class | C 180 | C180 | 2001–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Auto | C180 | 2001–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 AvantGarde | C180 Avantgarde | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 AvantGarde | C180 Avantgarde | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 AvantGarde Auto | C180 Avantgarde | 2000–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 AvantGarde Auto | C180 Avantgarde | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Classic | C180 Classic | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Classic | C180 Classic | 2001–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Classic Auto | C180 Classic | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Elegance | C180 Elegance | 1995–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Elegance | C180 Elegance | 2000–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Elegance Auto | C180 Elegance | 1996–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 96KW 129HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Kompressor SE | C180 K SE | 1998–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C180 Kompressor Semi-Auto | C180 Kompressor | 2002–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 105KW 140HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 CDI Special Edition A | C200 CDI Special Edition | 2001–2004 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2148cc 90KW 120HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor | C200 Kompressor | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Auto | C200 Kompressor | 2001–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor AvantGarde Auto | C200 Kompressor Avantgarde | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Classic | C200 Kompressor Classic | 2001–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Classic Auto | C200 Kompressor Classic | 2000–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Classic Auto | C200 Kompressor Classic | 2001–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Elegance | C200 Kompressor Elegance | 2001–2004 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor SE Auto | C200 K SE | 2002–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor SE Auto | C200K SE | 2002–2008 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 120KW 160HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C200 Kompressor Semi-Auto | C200 Kompressor | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc 121KW 163HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C220 CDI SE Auto | C220 CDI SE | 2002–2008 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2148cc 110KW 147HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C220 CDI Semi-Auto | C220 CDI | 2001–2004 | Diesel | Coupe | 4x2 | 2148cc 106KW 143HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 K | C230 Kompressor | 2001–2002 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2295cc 146KW 197HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor SE A | C230 K SE | 2002–2004 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
| Mercedes-Benz | C-Class | C230 Kompressor SE Semi-Auto | C230 K SE | 2002–2003 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1796cc 143KW 192HP |
Reviews
There are no reviews yet.