SKU: 214092
£89.66
In stock
In stock (1 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 6.61 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 46 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (4 pistons), Fixed Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Front Axle Right |
| Paired article numbers | 214091 |
| for brake disc diameter | 298 mm |
| Manufacturer Restriction | AP LOCKHEED |
| for brake disc thickness | 24 mm |
| Key Compatible Vehicles | Land Rover |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Defender | 110 Defender V8 | V8 CSW | 1990–1998 | Petrol | Car Derived Van | 4x4 | 3528cc |
| Land Rover | Defender | 90 Defender | HT 2.5P 95 | 1957–2022 | Petrol | Car Derived Van | 4x4 | 2495cc |
| Land Rover | Defender | 90 Defender County SW TDI | CSW TDI 95 | 1992–2000 | Diesel | Car Derived Van | 4x4 | 2495cc |
| Land Rover | Defender | 90 Defender County SW V8 | CSW V8 95 | 1994–2003 | Petrol | Car Derived Van | 4x4 | 3428cc |
| Land Rover | Defender | 90 Defender V8 | V8 HT | 1990–2022 | Petrol | Car Derived Van | 4x4 | 3528cc 100KW 136HP |
| Land Rover | Defender | Defender 50 V8 Auto | 1998–2000 | Petrol | Car Derived Van | 4x4 | 3947cc | |
| Land Rover | Defender | Defender 90 County Station Wagon SWB | 90 County Station Wagon | 2007–2011 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 County SW SWB | County Station Wagon | 2007–… | Diesel | Car Derived Van | 4x4 | 2402cc 67KW 90HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 G4 LE | 90 TD5 G4 Station Wagon | 2003–2004 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 Silver TD5 | 90 TD5 Silver Station Wagon | 2005–2006 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 Station Wagon | 90 Station Wagon | 2007–2010 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 SVX Station Wagon | 90 SVX | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 | 90 TD5 Station Wagon | 2000–2007 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 TD5 Black | 90 TD5 Black Station Wagon | 2002–2003 | Diesel | Estate | 4x4 | 2495cc 90KW 120HP |
| Land Rover | Defender | Defender 90 XS Station Wagon SWB | 90 XS Station Wagon | 2007–2011 | Diesel | Estate | 4x4 | 2402cc 90KW 120HP |
Reviews
There are no reviews yet.