SKU: 2147340
£116.95
In stock
In stock (3 available)
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Net weight | 1.47 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with electric parking brake |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 2147339 |
| for brake disc diameter | 282 mm |
| Manufacturer Restriction | TRW |
| for brake disc thickness | 12 mm |
| Key Compatible Vehicles | Volkswagen |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | Passat | Passat BlueMotion TDI 110 | Bluemotion TDI | 2009–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 81KW 110HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL VR6 | GL VR6 | 1991–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2792cc 95KW 128HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL VR6 Auto | GL VR6 | 1991–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 95KW 128HP |
| Volkswagen | Passat | Passat GL VR6 Auto | GL VR6 | 1991–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 2792cc 95KW 128HP |
| Volkswagen | Passat | Passat HighLine TDI 140 | HighLine TDI | 2008–2009 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat HighLine TDI 140 Auto | HighLine TDI DPF | 2008–… | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline TDI 170 | HighLine TDI | 2009–2011 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 125KW 170HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Highline+ TDI DSG 140 | HighLine Plus TDI DSG | 2010–2011 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat R36 FSI Semi-Auto | R36 DSG | 2008–2009 | Petrol | Estate | 4x4 | 3597cc 220KW 300HP |
| Volkswagen | Passat | Passat R36 TSi 4Motion DSG | R36 TSI 4Motion DSG | 2010–2010 | Petrol | Estate | 4x4 | 3597cc 220KW 300HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 | TDI S | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 | S TDI | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 DSG | S TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat S TDI 140 DSG | S TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE 160 | SE | 2007–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1798cc 119KW 160HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE 160 Auto | SE | 2007–2008 | Petrol | Estate | 4x2 | 1798cc 119KW 160HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE FSI | SE | 2005–2007 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE FSI Auto | SE | 2005–2009 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1984cc 111KW 150HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE FSI Auto | SE | 2005–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 111KW 150HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE FSI Auto | SE | 2006–2006 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE FSI Auto | SE | 2006–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE TDI 105 | SE TDI DPF | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1896cc 78KW 105HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE TDI 140 | TDI SE | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SE TDI 140 DPF | SE TDI DPF | 2007–2008 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SEL V6 Auto | V6 SEL | 2006–2009 | Petrol | Estate | 4x4 | 3189cc 186KW 250HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SFSI | S | 2005–2009 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SFSI Auto | S | 2006–2006 | Petrol | Saloon | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SFSI Auto | S | 2006–2006 | Petrol | Estate | 4x2 | 1598cc 85KW 115HP |
| Volkswagen | Passat | Passat SFSI Auto | S | 2006–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 1984cc 111KW 150HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 | Sport TDI | 2008–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 4Motion | Sport TDI 4Motion | 2009–2009 | Diesel | Saloon | 4x4 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 Auto | TDI Sport | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1968cc 104KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Sport TDI 140 DSG | Sport TDI DSG | 2008–2010 | Diesel | Estate | 4x2 | 1968cc 103KW 140HP |
| Volkswagen | Passat | Passat Trendline TDI 130 | TrendLine TDI (130bhp) | 2004–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 1896cc 96KW 130HP |
| Volkswagen | Passat | Passat VR6 Exclusive Auto | VR6 EXCLSV | 1994–… | Petrol | Estate | 4x2 | 2792cc 175KW 235HP |
Reviews
There are no reviews yet.