SKU: 215258
£91.56
In stock
In stock (0 available)
| Product type | Brake Caliper |
|---|---|
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 2.2 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 54 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, in front of axle |
| Paired article numbers | 215257 |
| for brake disc diameter | 256 mm. 272 mm |
| Manufacturer Restriction | TOKICO |
| for brake disc thickness | 22 mm |
| Brand | NK |
| Key Compatible Vehicles | Suzuki |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Suzuki | Swift | Swift GLX 4WD | 1.6 GLX 4WD | 1990–1992 | Petrol | Saloon | 4x4 | 1590cc 68KW 91HP |
| Suzuki | Swift | Swift GLX 5dr | GLX | 2008–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 74KW 102HP |
| Suzuki | Swift | Swift GLX 5dr Auto | GLX | 2000–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 74KW 99HP |
| Suzuki | Swift | Swift GLX 5dr Auto | GLX | 2008–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 74KW 102HP |
| Suzuki | Swift | Swift GLX+ VVT | VVT GLS Plus | 2006–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 75KW 100HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2007–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 92KW 123HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2011–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 134HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2013–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 134HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2013–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 136HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 136HP |
| Suzuki | Swift | Swift Sport | Sport | 2015–2017 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 134HP |
| Suzuki | Swift | Swift SZ-R Sport | Sport SZ-R | 2013–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1586cc 100KW 134HP |
| Suzuki | Swift | Swift SZ4 Auto | SZ4 | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 74KW 102HP |
| Suzuki | Swift | Swift VVTS GLX Auto | VVTS GLX | 2005–0000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 75KW 100HP |
| Suzuki | Swift | Swift VVTS GLX Auto | VVTS GLX | 2005–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1490cc 75KW 100HP |
Reviews
There are no reviews yet.