SKU: NCA1788
£131.97
In stock
Only 2 left in stock
| Brand | NK |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
| Net weight | 3.9 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | solid |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Vehicle Equipment | for vehicles with electric parking brake |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston), Floating Caliper |
| Placement on Vehicle | behind the axle, Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 2125187 |
| for brake disc diameter | 302 mm. 316 mm |
| Manufacturer Restriction | ATE |
| for brake disc thickness | 11 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Edge | Edge Sport TDCi | Sport TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Sport TDCi Auto | Sport TDCI | 2016–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line | ST-Line | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line Auto | ST-Line | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge ST-Line EcoBlue Auto | ST-Line EcoBlue | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1996cc 177KW 237HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium EcoBlue 4x2 Auto | Titanium EcoBlue | 2019–2019 | Diesel | SUV | 4x2 | 1996cc 110KW 147HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium TDCi | Titanium TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Titanium TDCi Auto | Titanium TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale EcoBlue Auto | Vignale EcoBlue | 2018–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1996cc 177KW 237HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale TDCi | Vignale TDCI | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
| Ford | Edge | Edge Vignale TDCi Auto | Vignale TDCI | 2016–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 154KW 206HP |
| Ford | Edge | Edge Zetec TDCi | Zetec TDCI | 2016–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1997cc 132KW 177HP |
Reviews
There are no reviews yet.