
SKU: QBS8331
£76.39
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Grey Cast Iron |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 34 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 pis, Brake Caliper with integrated parking brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | QBS8332 |
| Mounting bores distance | 118 mm |
| for brake disc thickness | 9 mm |
| Key Compatible Vehicles | Honda |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Civic | Civic 1.4 i SE | I SE | 1999–2021 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Honda | Civic | Civic 1.4I | I Entry | 1998–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Honda | Civic | Civic 1.4I Auto | I | 1999–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 67KW 90HP |
| Honda | Civic | Civic 1.4I Fusion Auto | Fusion | 1999–2000 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 65KW 88HP |
| Honda | Civic | Civic 1.4I S Auto | S | 1999–2001 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Honda | Civic | Civic 1.4I SE | SE | 1998–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1396cc 67KW 90HP |
| Honda | Civic | Civic 1.5I LS | I LS | 1996–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1493cc 84KW 113HP |
| Honda | Civic | Civic 1.5I VTec-2 | I | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1493cc 85KW 114HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I LS Auto | I LS | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 86KW 116HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I SR VTec | I SR | 1995–1997 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 92KW 124HP |
| Honda | Civic | Civic 1.6I-16 | I-16 | 1990–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1590cc 95KW 128HP |
| Honda | Civic | Civic 1.8 VTi | VTI | 1997–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1797cc 126KW 169HP |
| Honda | Civic | Civic 125 Auto | GM | 1977–1978 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1240cc |
| Honda | Civic | Civic 150 | 150 | 1977–… | Petrol | Saloon | 4x2 | 1488cc |
| Honda | Civic | Civic Ci-t i-VTec Auto | I-VTec CI-T | 2011–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic ES i-VTec Auto | I-VTec ES | 2009–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic EX i-VTec Semi-Auto | I-VTec EX I-Shift | 2003–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic EX i-VTec Semi-Auto | I-VTec EX I-Shift | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic I-16 VTec | I-16 V.TEC | 1990–1990 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1595cc 82KW 110HP |
| Honda | Civic | Civic S I-VTec Semi-Auto | I-VTec S I-Shift | 2008–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic SE i-VTec | I-VTec SE | 2008–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic SE i-VTec Semi-Auto | I-VTec SE I-Shift | 2007–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic SE-T i-VTec | I-VTec SE-T | 2010–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Si i-VTec Auto | I-VTec SI | 2004–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Sport i-VTec | VTec Sport | 2006–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Type S GT i-VTec | I-VTec Type S GT | 2009–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Type S GT i-VTec Sa | VTec Type S GT I-Shift | 2006–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Type S GT i-VTec Semi-Auto | I-VTec Type S GT I-Shift | 2009–2010 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
| Honda | Civic | Civic Type S i-VTec Semi-Auto | I-VTec Type S I-Shift | 2008–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1799cc 103KW 138HP |
Reviews
There are no reviews yet.