
SKU: BDC3234
£38.36
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 26.9 mm |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | BDC3088 |
| Rotor Style | Solid |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 245 mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 11.4 mm |
| Centering Diameter | 68.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 12.7 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 93 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ford | Capri | Capri 280 | 1985–2021 | Petrol | Coupe | 4X2 | 2792cc 88KW 118HP | |
| Ford | Capri | Capri Cabaret | Cameo | 1982–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1593cc |
| Ford | Capri | Capri Cabaret | Cabaret | 1983–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1993cc 75KW 101HP |
| Ford | Capri | Capri Cabaret Auto | Cameo | 1982–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1593cc |
| Ford | Capri | Capri Cabaret Auto | Cabaret | 1982–… | Petrol | Convertible | 4x2 | 1993cc |
| Ford | Capri | Capri Cameo | Cameo | 1981–1982 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc |
| Ford | Capri | Capri Cameo | Cameo | 1982–1982 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1298cc |
| Ford | Capri | Capri Cameo Auto | Cameo | 1981–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc |
| Ford | Capri | Capri Ghia | S | 1978–1981 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2994cc |
| Ford | Capri | Capri Ghia | Cabaret | 1978–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc |
| Ford | Capri | Capri Ghia Auto | 1978–1983 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc | |
| Ford | Capri | Capri S Auto | 1980–1984 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2994cc | |
| Ford | Capri | Unspecified | Others | 1978–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1600cc |
| Ford | Capri | Unspecified | LS | 1980–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc |
| Ford | Capri | Unspecified | LS | 1985–1985 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc 55KW 74HP |
| Ford | Capri | Unspecified | S | 1985–1986 | Petrol | Coupe | 4x2 | 1998cc |
| Ford | Capri | Unspecified | 1985–1987 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2792cc 119KW 160HP | |
| Ford | Fiesta | Unspecified | S | 1983–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1993cc 75KW 101HP |
| Ford | Fiesta | Unspecified | LS | 1983–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc 55KW 74HP |
| Ford | Sierra | Unspecified | 1984–1984 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2792cc 88KW 118HP | |
| Ford | Sierra | Unspecified | Laser | 1984–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1993cc 73KW 99HP |
| Ford | Sierra | Unspecified | Laser | 1984–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 1593cc 53KW 72HP |
Reviews
There are no reviews yet.