
SKU: BDC5508
£87.99
In stock
In stock (5 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 58.6 mm |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 20.4 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | X3 | X3 3.0D AC | D AC | 2007–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 3.0D AC Auto | D AC | 2008–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 3.0d M Sport Auto | D M Sport | 2007–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 D M Sport Auto | D M Sport | 2005–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 D SE | D SE | 2005–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 D SE Auto | D SE | 2006–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 D Sport Auto | D Sport | 2005–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 Sd M Sport Auto | SD M Sport | 2006–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X3 | X3 Sd SE Auto | SD SE | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X3 | X3 SE Auto | SE | 2003–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | X3 | X3 SE Auto | SE | 2005–2013 | Petrol | SUV | 4x4 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | X3 | X3 Sport Auto | Sport | 2005–2006 | Petrol | SUV | 4x4 | 2979cc 170KW 228HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 18d SE | XDrive 18D SE | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 1995cc 105KW 141HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 25i SE Auto | XDrive 25I SE | 2008–2012 | Petrol | SUV | 4x4 | 2497cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30D AC | XDrive 30D AC | 2008–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30D AC Auto | XDrive 30D AC | 2009–2014 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30d M Sport | XDrive 30D M Sport | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30d M Sport Auto | XDrive 30D M Sport | 2008–2011 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30d SE | XDrive 30D SE | 2009–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30d SE Auto | XDrive 30D SE | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 214HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30I AC Auto | XDrive 30I AC | 2008–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30I LHD | X3 XDrive 30I US LHD | 2009–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 191KW 256HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30I LHD Auto | X3 XDrive 30I US LHD | 2009–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 191KW 256HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30I M Sport A | XDrive 30I M Sport | 2008–… | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 30I SE Auto | XDrive 30I SE | 2009–2009 | Petrol | SUV | 4x4 | 2996cc 200KW 268HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 35d M Sport Auto | XDrive 35D M Sport | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 210KW 281HP |
| BMW | X3 | X3 xDrive 35d SE Auto | XDrive 35D SE | 2008–2010 | Diesel | SUV | 4x4 | 2993cc 160KW 215HP |
Reviews
There are no reviews yet.