
SKU: BDC6059
95,54 £
In stock
In stock (4 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44 mm |
| Function | Brake Disc |
| Replaces | BDC5542 |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 2 |
| Outer Diameter | 296 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 24 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Brake Disc Thickness | 26 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 68 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | Qashqai | Qashqai Acenta DiG-T | Acenta DIG-T | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Acenta Premium DiG-T | Acenta Premium DIG-T | 2015–2016 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Acenta Smart Vision DiG-T | Acenta DIG-T Smart Vision | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Acenta Smart Vision DiG-T | Acenta DIG-T Smart Vision | 2015–2017 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Acenta+ DiG-T | Acenta Plus DIG-T | 2015–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai N-Connecta DiG-T | N-Connecta DIG-T | 2016–2017 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai N-Tec DiG-T CVT | N-Tec DIG-T Xtronic | 2015–2016 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai N-Tec+ DiG-T | N-Tec Plus DIG-T | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai N-Tec+ DiG-T | N-Tec Plus DIG-T | 2015–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Team GB DiG-T | Team GB DIG-T | 2016–… | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Tekna DiG-T | Tekna DIG-T | 2015–2017 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Tekna DiG-T | Tekna DIG-T | 2015–2019 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Tekna DiG-T CVT | Tekna DIG-T XTronic | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Tekna DiG-T CVT | Tekna DIG-T XTronic | 2015–2017 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
| Nissan | Qashqai | Qashqai Visia DIG-T | Visia DIG-T | 2014–2015 | Petrol | SUV | 4x2 | 1197cc 85KW 113HP |
Reviews
There are no reviews yet.