
SKU: BWI1041
£99.72
In stock
In stock (0 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 48 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Unit Quantity | 1 |
| Outer Diameter | 350 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 5 |
| Minimum thickness | 30 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 32 mm |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 16 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | Land Rover |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar HSE D180 Auto | HSE | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar HSE D240 Auto | HSE | 2017–2019 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 176KW 237HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar HSE P250 Auto | HSE | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 184KW 246HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic D180 Auto | R-Dynamic | 2018–2020 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic HSE D180 Auto | R-Dynamic HSE | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic HSE P250 Auto | R-Dynamic HSE | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 184KW 246HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic P250 Auto | R-Dynamic | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 184KW 246HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic S P300 Auto | R-Dynamic S | 2018–2020 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic SE D240 Auto | R-Dynamic SE | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 176KW 237HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic SE P250 Auto | R-Dynamic SE | 2017–2018 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 184KW 246HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar R-Dynamic SE P300 Auto | R-Dynamic SE | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar S D180 Auto | S | 2017–2018 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar S P300 Auto | S | 2017–2018 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar SE D180 Auto | SE | 2018–2021 | Diesel | SUV | 4x4 | 1999cc 132KW 177HP |
| Land Rover | Range Rover Velar | Range Rover Velar SE P300 Auto | SE | 2018–2021 | Petrol | SUV | 4x4 | 1997cc 221KW 295HP |
Reviews
There are no reviews yet.