
SKU: BP730
£145.81
In stock
In stock (2 available)
| Product type | Brake Shoe Set |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Function | Brake Shoe Set |
| Adjustment | with automatic adjustment |
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Additional Information | with wheel brake cylinder |
| Additional Information 2 | with mounting manual |
| Inner Brake Drum Diameter | 228 mm |
| Brand | Quinton Hazell |
| Key Compatible Vehicles | Fiat |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fiat | Tipo | Tipo 16v IE | IE 16V | 1993–1993 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1995cc 78KW 105HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Brio | Brio | 1992–1993 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 64KW 86HP |
| Fiat | Tipo | Tipo DGT | DGT | 1988–1991 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 61KW 83HP |
| Fiat | Tipo | Tipo DGT SX | DGT SX | 1989–1991 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 61KW 83HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S | S | 1992–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1372cc 58KW 78HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S | S | 1992–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 64KW 86HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S IE | IE S | 1992–1993 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 52KW 71HP |
| Fiat | Tipo | Tipo S IE | IE S | 1994–1994 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 41KW 55HP |
| Fiat | Tipo | Tipo Selecta | Selecta | 2019–2019 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 64KW 86HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX | SX | 1992–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 64KW 86HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX IE | IE SX | 1992–1993 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 59KW 80HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX IE | IE SX | 1993–1995 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 41KW 55HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX Liberty | SX Liberty | 1994–1995 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1580cc 56KW 76HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX Selecta | SX Selecta | 1992–1992 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1581cc 64KW 86HP |
| Fiat | Tipo | Tipo SX TD | TD SX | 1993–1995 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1929cc 49KW 66HP |
Reviews
There are no reviews yet.