
SKU: BWC3498
£71.41
In stock
In stock (3 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Aluminium |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 30 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 pis, Brake Caliper with integrated parking brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | QBS4939 |
| Mounting bores distance | 82 mm |
| for brake disc thickness | 8 mm |
| Key Compatible Vehicles | Renault |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Renault | CLIO | Clio 16v Williams | 1993–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 80KW 108HP | |
| Renault | CLIO | Clio Gordini | Gordini | 2010–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 147KW 200HP |
| Renault | CLIO | Clio GT VVT | GT VVT | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 102KW 138HP |
| Renault | CLIO | Clio GT VVT | GT VVT | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 102KW 138HP |
| Renault | CLIO | Clio Initiale VVT 138 | Initiale VVT 138 | 2007–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 102KW 138HP |
| Renault | CLIO | Clio Initiale VVT 138 Auto | Initiale VVT 138 | 2007–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 102KW 138HP |
| Renault | CLIO | Clio Privilege VVT 138 | Privilege VVT 138 | 2007–2008 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 102KW 138HP |
| Renault | CLIO | Clio Renault Sport | Renault Sport | 2002–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 147KW 200HP |
| Renault | CLIO | Clio Renault Sport | Renault Sport | 2003–2011 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 147KW 197HP |
| Renault | CLIO | Clio Renault Sport 182 16v | Renault Sport 182 16V | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 135KW 182HP |
| Renault | CLIO | Clio Renault Sport 197 Luxury | Renault Sport Lux | 2009–2009 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 145KW 194HP |
| Renault | CLIO | Clio Renault Sport Cup | Renault Sport Cup | 2010–2012 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 147KW 200HP |
| Renault | CLIO | Clio Sport | Sport 170 16V | 2000–2002 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 128KW 172HP |
| Renault | CLIO | Clio Williams 2 | Williams 2 | 1994–1996 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 80KW 108HP |
| Renault | CLIO | Clio Williams 3 | Williams 3 | 1995–1997 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1998cc 108KW 145HP |
Quinton Hazell
Rear Axle
15.7 mm
123 mm
Reviews
There are no reviews yet.