
SKU: QBS8094
£70.30
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Grey Cast Iron |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 38 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | QBS8093 |
| Mounting bores distance | 118 mm |
| for brake disc thickness | 10 mm |
| Key Compatible Vehicles | Honda |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Honda | Accord | Accord EX I-CDTi | CTDI EX | 2005–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 104KW 140HP |
| Honda | Accord | Accord EX I-CTDI | I-CTDI EX | 2005–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord GT Sport I-CTDI | I-CTDI Sport GT | 2007–… | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord i CTDI Executive | CTDI Executive | 2003–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 103KW 138HP |
| Honda | Accord | Accord i CTDI Sport | CTDI Sport | 2003–2006 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 103KW 138HP |
| Honda | Accord | Accord LS | LS | 1999–1999 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1850cc 101KW 136HP |
| Honda | Accord | Accord SE I-CDTi | I-CTDI SE | 2007–2008 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord Sport I-CDTi | CTDI Sport | 2006–2007 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 104KW 140HP |
| Honda | Accord | Accord Sport I-CDTi | I-CTDI Sport | 2007–2009 | Diesel | Saloon | 4x2 | 2204cc 140KW 187HP |
| Honda | Accord | Accord Type-R | Type-R | 1998–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2157cc 156KW 210HP |
| Honda | Accord | Accord Type-V | Type-V | 2000–2003 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2254cc 113KW 151HP |
| Honda | Accord | Accord Type-V | Type-V | 2001–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2254cc 113KW 151HP |
| Honda | Accord | Accord Type-V Auto | Type-V | 2000–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 2254cc 113KW 151HP |
| Honda | Accord | Accord Type-V Auto | Type-V | 2001–2002 | Petrol | Saloon | 4x2 | 2254cc 113KW 151HP |
| Honda | Accord | Accord VTec SE Auto | VTec SE | 1999–2003 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1997cc 108KW 145HP |
Reviews
There are no reviews yet.