
SKU: QBS8770
£69.55
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Quinton Hazell |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Grey Cast Iron |
| Unit Quantity | 1 |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | QBS8769 |
| Mounting bores distance | 170 mm |
| for brake disc thickness | 23 mm |
| Key Compatible Vehicles | Kia |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kia | Ceed | Ceed 1 CRDi | CRDI 1 | 2012–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Kia | Ceed | Ceed 1 CRDi | CRDI 1 | 2015–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Kia | Ceed | Ceed 1 CRDi | CRDI 1 | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1396cc 66KW 89HP |
| Kia | Ceed | Ceed 1 CRDi | CRDI 1 | 2017–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed 1 EcoDynamics CRDi | CRDI 1 EcoDynamics | 2012–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 2 CRDi Auto | CRDI 2 | 2012–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 2 ISG CRDi Semi-Auto | CRDI 2 ISG | 2015–2019 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed 3 CRDi Auto | CRDI 3 | 2013–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 3 CRDi Auto | CRDI 3 | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 3 EcoDynamics CRDi Semi-Auto | CRDI 3 ISG | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed 3 ISG CRDi Semi-Auto | CRDI 3 ISG | 2015–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed 4 EcoDynamics CRDi Semi-Auto | CRDI 4 ISG | 2016–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed 4 Semi-Auto | 4 | 2012–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1591cc 99KW 133HP |
| Kia | Ceed | Ceed 4 Tech EcoDynamics CRDi | CRDI 4 Tech EcoDynamics | 2012–2016 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 4 Tech EcoDynamics CRDi | CRDI 4 Tech EcoDynamics | 2012–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 94KW 126HP |
| Kia | Ceed | Ceed 4 Tech ISG CRDi | CRDI 4 Tech ISG | 2015–2017 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line Eco CRDi Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2016–2017 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line ISG | GT-Line ISG | 2015–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line ISG | GT-Line ISG | 2015–2018 | Petrol | Estate | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line ISG CRDi | CRDI GT-Line ISG | 2015–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line ISG CRDi Semi-Auto | CRDI GT-Line ISG | 2015–2016 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line S ISG | GT-Line S ISG | 2017–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line S ISG | GT-Line S ISG | 2017–2019 | Petrol | Estate | 4x2 | 998cc 88KW 118HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line S ISG CRDi Semi-Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2017–2018 | Diesel | Hatchback | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
| Kia | Ceed | Ceed GT-Line S ISG CRDi Semi-Auto | CRDI GT-Line S ISG | 2017–2018 | Diesel | Estate | 4x2 | 1582cc 100KW 134HP |
Reviews
There are no reviews yet.