SKU: BC10003
£158.66
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Shaftec |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Replaces | BC10006 |
| Brake System | ATE |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 57 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| for brake disc diameter | 305 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Key Compatible Vehicles | Alfa Romeo |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Business Edition MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair Business Edition TCT | 2015–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive MultiAir TB | TB Multiair Distinctive | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive TB | TB Distinctive | 2014–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Distinctive TB | TB Distinctive | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Exclusive MultiAir TB | TB Multiair Exclusive | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Ff Limited Edition MultiAir TB | TB Multiair FF Limited Edition | 2013–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Lusso MultiAir TB | TB Multiair Lusso | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Lusso MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair Lusso TCT | 2011–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta MultiAir Speciale TB Semi-Auto | TB Multiair Speciale TCT | 2016–2018 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 126KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta QV Line MultiAir TB | TB Multiair QV Line | 2014–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta QV Line MultiAir TB Semi-Auto | TB Multiair QV Line TCT | 2014–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sportiva MultiAir TB | TB Multiair Sportiva | 2012–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sportiva Nav MultiAir TB | TB Multiair Sportiva Nav | 2013–2015 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Sprint MultiAir TB | TB Multiair Sprint | 2015–2016 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 110KW 150HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Super TB | TB Super | 2018–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta TB | TB | 2018–2020 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 118HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Veloce MultiAir TB | TB Multiair Veloce | 2010–2014 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 125KW 170HP |
| Alfa Romeo | Giulietta | Giulietta Veloce TB | TB Veloce | 2010–2013 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1368cc 88KW 120HP |
Reviews
There are no reviews yet.