SKU: BC437R
£86.23
In stock
In stock (1 available)
| Brand | Shaftec |
|---|---|
| Product type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Inner width | 66 mm |
| Brake System | Girling |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 48 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Mounting bores distance | 134 mm |
| for brake disc thickness | 20 mm |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mazda | RX-7 | RX-7 | Turbo | 1987–1997 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2616cc 176KW 237HP |
| Mazda | RX-7 | RX7 | 1980–2022 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2292cc | |
| Mazda | RX-7 | RX7 2 | 1981–2007 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2354cc 110KW 148HP | |
| Mazda | RX-7 | RX7 Turbo | 1989–1991 | Petrol | Coupe | 4x2 | 2616cc 149KW 200HP | |
| Mazda | RX-7 | RX7 Turbo | Cabriolet Turbo | 1990–1992 | Petrol | Convertible | 4x2 | 2616cc 149KW 200HP |
| Mazda | RX-7 | Unspecified | Base | 1981–… | Petrol | Coupe | 4x2 | 2292cc 85KW 115HP |
Reviews
There are no reviews yet.