SKU: BC8638
£119.08
In stock
In stock (1 available)
| Product type | Brake Caliper |
|---|---|
| Function | Brake Caliper |
| Inner width | 66 mm |
| Brake System | Akebono |
| Unit Quantity | 1 |
| Brake Disc Type | Vented |
| Piston Diameter | 45 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| for brake disc thickness | 28 mm |
| Brand | Shaftec |
| Key Compatible Vehicles | Nissan |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan | X-Trail | X-Trail Aventura dCi | DCI Anentura | 1997–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Columbia dCi | DCI Columbia | 2005–2008 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Fat Face dCi | DCI Fat Face | 2005–… | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE 2WD | SE EU4 | 2006–2007 | Petrol | SUV | 4x2 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE 4x2 | 16V SE 4x2 | 2005–2006 | Petrol | SUV | 4x2 | 1998cc 103KW 138HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi | DCI SE | 2003–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi | DCI SE | 2005–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi 2WD | DCI SE EU4 | 2006–2007 | Diesel | SUV | 4x2 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi 4WD | DCI SE 4WD EU4 | 2005–2009 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE dCi 4x2 | DCI SE 4x2 | 2005–2005 | Diesel | SUV | 4x2 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SE Plus TD | SE Plus TD | 2001–2004 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 84KW 112HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport DCI | DCI Sport | 2003–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport DCI | DCI Sport | 2005–2012 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail Sport-X Diesel | Sport-X TD | 2003–2004 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 84KW 112HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SVE dCi | DCI SVE | 1997–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SVE dCi | DCI SVE | 2003–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail SVE TD | SVE TD | 2003–2004 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 84KW 112HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail T-Spec dCi | DCI T-Spec | 2003–2005 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
| Nissan | X-Trail | X-Trail T-Spec dCi | DCI T-Spec | 2005–2006 | Diesel | SUV | 4x4 | 2184cc 100KW 134HP |
Reviews
There are no reviews yet.