
SKU: BBD4564
£90.29
Out of stock
In stock (4 available)
| Brand | Borg & Beck |
|---|---|
| EAN | 5055188281272 |
| Product type | Brake Disc Rotor |
| Height | 44.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Vented |
| Quantity Unit | Set |
| Unit Quantity | 1 |
| Inspection Tag | ECE R90 Homologated |
| Outer Diameter | 282 mm |
| Brake Disc Type | Vented |
| Number of Holes: | 4 |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Number of mounting bores: | 4 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Key Compatible Vehicles | MG |
| Make | Range | Model | Variant | Years | Fuel | Body | Drive | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MG | ZR | ZR | 160 | 2001–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 118KW 158HP |
| MG | ZR | ZR 120 Trophy R | 120 Trophy R | 2005–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR 120 Trophy R | 120 Trophy R | 2005–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR 120 Trophy SE | 120 Trophy SE | 2005–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR 160 | 160 | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 118KW 158HP |
| MG | ZR | ZR 160 | 160 | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 118KW 158HP |
| MG | ZR | ZR 160 Trophy R | 160 Trophy R | 2005–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 118KW 158HP |
| MG | ZR | ZR 160 Trophy R | 160 Trophy R | 2005–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 118KW 158HP |
| MG | ZR | ZR+ | 120 | 2001–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ | 120 | 2001–2005 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ 120 | 120 | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ 120 CVT | +120 Stepspeed | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ 120 CVT | +120 Stepspeed | 2004–2006 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ 120 CVT | 120 Stepspeed | 2004–… | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
| MG | ZR | ZR+ StepSpeed | +120 Stepspeed | 2001–2004 | Petrol | Hatchback | 4x2 | 1796cc 86KW 115HP |
Reviews
There are no reviews yet.